December 14: Csanád Máté — A tökéletes kvarkfolyadék, avagy részecskegyorsítókkal az ősrobbanás nyomában

December 14-én ismét Fiatal Kutatók Klubja!  Az esemény nyílt, minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők!
Előadó: Csanád Máté (ELTE Fizikai Intézet)
CímA tökéletes kvarkfolyadék, avagy részecskegyorsítókkal az ősrobbanás nyomában
Helyszín: MTA Nyelvtudományi Intézet, 1067 Budapest, Teréz körút 13. 108-as előadó
Időpont: 2017. december 14. 19 óra
Összefoglaló:
Hogyan hozhatunk létre ‘mini-ősrobbanásokat’ a laborban? Atommagok nagyenergiás ütközéseiben, részecskegyorsítók segítségével! Az itt létrejövő körülmények hasonlatosak a világegyetem születése utáni első mikromásodpercekben uralkodókhoz, extrém magas hőmérséklettel és nyomással. A meglepetést okozó felfedezés szerint a keletkező, erős kölcsönhatás által uralt, színes kvarkokból és gluonokból álló anyag ilyen extrém körülmények között tökéletes folyadékként viselkedik. Az előadásban az erős kölcsönhatás alapvető tulajdonságait, a világegyetem történetének korai szakaszát és a részecskegyorsítók ezzel kapcsolatos felfedezéseit ismertetjük.
Az előadóról:
Csanád Máté egyetemi tanulmányait az Innsbrucki Egyetemen kezdte, majd az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerzett fizikus diplomát 2004-ben. Doktori tanulmányait a Stony Brook Egyetemen és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte, PhD fokozatot 2007-ben szerzett. Külföldi kutatóhelyeken (a CERN-ben illetve a Brookhaveni Nemzeti Laboratóriumban) töltött “kutatóévekkel” megszakítva azóta is az ELTE Atomfizikai Tanszékének kutatója. 2013-ban habilitált. Nagyenergiás nehézionfizikával foglalkozik, az itt keletkező anyag hidrodinamikai modellezésével, illetve kvantumstatisztikai korrelációkkal és ezen keresztül a kvarkanyag femtométeres tartományon történő feltérképezésével.
—————–
2018-ban pedig egyelőre és előreláthatólag a következő előadás várható:
2018. január 18. Tárnoki Ádám és Dávid — témjáuk az ikerkutatások és radiológia, a képalkotás a genetika szolgálatában.